E-SĄD

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze – system teleinformatyczny Ministerstwa Sprawiedliwości obsługujący elektroniczne postępowanie upominawcze, które zostało wprowadzone ustawą z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r., Nr 26,poz. 156), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku.

Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie przekazania rozpoznawania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym rozpoznawanie spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym z właściwości innych sądów rejonowych przekazano Sądowi Rejonowemu Lublin-Zachód w Lublinie (Dz.U. z 2012r., poz. 1348), aktualnie VI Wydziałowi Cywilnemu (zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie utworzenia wydziałów w sądach rejonowych Dz.Urz.MS. z 2020 r., poz. 3, ze zm.).

Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 października 2018 r. w sprawie wskazania wydziału sądu okręgowego rozpoznającego środki odwoławcze w elektronicznym postępowaniu upominawczym ustalono II Wydział Cywilny Odwoławczy Sądu Okręgowego w Lublinie jako właściwy do rozpoznawania środków odwoławczych w elektronicznym postępowaniu upominawczym (Dz.Urz.MS. z 2018 r., poz. 287).

Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie powierzenia sądom apelacyjnym wykonywania czynności związanych z projektowaniem, wdrażaniem i utrzymywaniem systemów informatycznych, Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie powierzono wykonywanie czynności w zakresie wsparcia użytkowników systemu teleinformatycznego obsługującego Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, administrowania tym systemem, jego wdrażania i modyfikacji oraz testowania (Dz.Urz.MS. z 2022 r., poz. 155).


Elektroniczne postępowanie upominawcze - Informacje ogólne

VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie (pierwotnie XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie) został zainaugurowany 4 stycznia 2010 r.
Elektroniczne Postępowanie Upominawcze przewidziane jest dla roszczeń pieniężnych dochodzonych w trybie przepisów rozdziału 1; działu VIII tytułu VII księgi pierwszej części pierwszej Kodeksu postępowania cywilnego. Elektroniczne postępowanie upominawcze zostało wprowadzone jako odrębne postępowanie, mające charakter wezwania do zapłaty w sprawach, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Jurysdykcja e-sądu obejmuje całe terytorium Polski bez względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pozwanego.
Powód (strona, która wnosi pozew) komunikuje się z e-sądem wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą dedykowanego systemu. Po zarejestrowaniu na platformie www.e-sad.gov.pl , powód może złożyć pozew oraz inne pisma procesowe do e-sądu. Pisma procesowe przesyłane w tradycyjny sposób (pocztą) pozostają bezskuteczne.
Pozwany ma możliwość wyboru sposobu komunikacji z e-sądem elektroniczny (dedykowany system) lub tradycyjny (pisma przesyłane droga pocztową). Jeśli jednak pozwany zdecyduje się na komunikację elektroniczną, staje się to wyłączną drogą.
Nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym ma postać wyłącznie elektroniczną i jest dostępny w systemie teleinformatycznym e-sądu www.e-sad.gov.pl po podaniu unikalnego kodu nakazu (20 znakowego) umieszczonego na wydruku weryfikacyjnym.
Klauzula wykonalności wydana w elektronicznym postępowaniu upominawczym ma postać wyłącznie elektroniczną i jest dostępna zawsze wraz z nakazem zapłaty, do którego została wydana, w systemie teleinformatycznym e-sądu www.e-sad.gov.pl.

Przejdź do strony e-Sądu

 

Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Mielcu
Strona wygenerowana przez system (dynamicznie aktualizowana)
Dokument z dnia: 2011-11-17 00:54
Wytworzył: admin
Publikacja w dniu: 2023-03-27 15:59
Opublikował: Maria Kania
Opis zmiany: b/d
Ilość wyswietleń dokumentu: 10 589